سوالات متداول

اطلاعات ضروری

آدرس و شماره تماس با سفارت ایران در تایلند ؟
سفارت ایران در تایلند، در خیابان سوخومویت و به آدرس زیر واقع شده است:
بانکوک، ناحیه واتانا، محله کلونگ تون نوا، خیابان کلونگ، خیابان 49 سوخوم ویت، شماره 215، کد پستی : 10110
تماس بین المللی:
تلفن: 3-3900871 2 66+
دورنگار: 3900838 2 66+ و 3900836 2 66+
تماس محلی در داخل تایلند:
تلفن:3900871 02 الی 3
دورنگار: 3900838 02 و 3900836 02
نشانی پست الکترونیکی:
info@iranembassy.or.th یا publicrelation@iranembassy.or.th
نشانی وب سایت:
www.iranembassy.or.th
- برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت سفارت مراجعه فرمایید.
واحد پول تایلند چیست و برای تبدیل ارز چه باید کرد؟
واحد پول تایلند بات Baht بوده و اسکناس های این کشور از ده تا هزار بات متغیر است. اسکناس های رایج شامل 1000 بات (خاکستری)، 500 بات (بنفش)، 100 بات (قرمز)، 50 بات (آبی)، 20 بات (سبز) و 10 بات (قهوه ای) می شوند.

در حال حاضر (سال 2012) هر دلار امریکا حدودا معادل 31 بات است.

- ارزهای معتبر و چک های مسافرتی را به راحتی می توان در هتل ها،‌ مراکز توریستی، بانک ها، مراکز خرید و صرافی ها تبدیل کرد ( در تایلند ریال تبدیل نمی شود).
تبدیل چک های مسافرتی بهتر است در بانک ها صورت گیرد و برای این کار به گذرنامه نیاز است. نرخ تبدیل ارز در بانک ها و صرافی های معتبر بهتر از هتل ها و فروشگاه ها ست.

- کارت های اعتباری مانند امریکن اکسپرس، دینرز کلاب، ویزا و مستر کارت در تایلند به طور گسترده مورد استفاده هستند.
نحوه تماس با ایران چگونه است؟
برای تماس با ایران می توان به روش های زیر عمل کرد:
- در صورت داشتن گوشی تلفن همراه، می توان با خرید سیم کارت هایی با مبالغ شارژ مورد نیاز، با تلفن همراه با ایران تماس گرفت. (این سیم کارت ها در تمامی سوپرمارکت ها موجود هستند).
- همچنین در صورت داشتن سیم کارت تایلند، می توان کارت های تلفن بین المللی خریده و با تلفن راه دور با ایران تماس حاصل کرد.
- همچنین می توان از داخل اتاق هتل نیز برای تماس با ایران استفاده کرد که هزینه آن نسبت به دو روش دیگر، بسیار بیشتر خواهد بود.

** هنگام تماس با ایران به هریک از این روش ها، باید برای گرفتن کد ایران از شماره 00198 استفاده کرد.
** در حال حاضر خطوط تلفن همراه ایران تحت خدمات رومینگ قرار گرفته اند.
** برای اطلاع از نحوه استفاده از سیم کارت ها یا شارژ تلفن و هرگونه سوال دیگر با تورلیدر هما در هتل محل اقامت خود تماس بگیرید.
اختلاف ساعت میان تهران و بانکوک چقدر است؟
وقت محلی بانکوک دقیقا 3:30 ساعت جلوتر از تهران است. (7 ساعت جلوتر از گرینویچ )

در نیمه اول سال این اختلاف ساعت به 2:30 ساعت می رسد.

- ساعات کاری بیشتر مراکز تجاری و اداری در بانکوک، پنج روز در هفته از دوشنبه تا جمعه، معمولا از 8 صبح تا 5 بعد از ظهر است. ادارات دولتی از8:30 صبح تا 4:30 بعداز ظهر و بانک ها از 9:30 صبح تا 3:30 بعد از ظهر کار می کنند. اما بیشتر مغازه ها و مراکز خرید هفت روز هفته از 10 صبح تا 10 شب باز هستند. رستوران ها نیز از 7 صبح تا 8:30 شب کار می کنند و برخی از آنها تا نیمه شب یا حتی شبانه روز، باز هستند.
آدرس و شماره تماس با دفتر نمایندگی هواپیمایی ماهان؟
بانکوک، خیابان سیلوم، تقاطع ناراتیوات، شماره 140/65، برج ITF، طبقه 27
تلفن: 6961 2231 66+
فکس: 6967 2231 66+

ساعت کاری:
دوشنبه تا جمعه: 9 صبح تا 5 بعدازظهر
شنبه: 9 صبح تا 1 ظهر

**‌ در صورت بروز مشکل در بلیت خود، با تورلیدر هما در هتل محل اقامت خود تماس بگیرید.
آدرس و شماره تماس با دفتر نمایندگی ایران ایر؟
بانکوک، خیابان سوریونگ، قبل از تقاطع ناراتیوات، شماره 174/2، طبقه دوم
تلفن: 3-1721 2238 66+
فکس: 1724 2238 66+
آیا بیمه مسافرتی برای مسافران ضروری است؟
به دلیل هزینه های بسیار بالای درمان در تایلند، توصیه می شود که مسافران از بیمه های مسافرتی استفاده کنند. بیشتر مسافرانی که در تایلند وسایل موتوری کرایه کرده و دچار سانحه می شوند، برای درمان های جزیی نیز باید مبالغ کلانی بپردازند.

اطلاعات گردشگران

پروازهای ورودی به تایلند از چه فرودگاهی انجام می شوند؟
تمامی پروازهای بین المللی به مقصد بانکوک از جمله پرواز ماهان، ایران ایر، گلف ایر، قطر ایرویز، امارات، الاتحاد و . . . از سال 2006 از فرودگاه سوارنابومی Suvarnabhumi Airport ، فرودگاه جدید و مدرن شهر بانکوک، انجام می شوند که در جنوب شرقی این شهر و در مسیر شهر ساحلی پاتایا قرار دارد. فاصله این فرودگاه با بانکوک حدودا یک ساعت است.

- برای اطلاعات بیشتر در مورد ورود و خروج به فرودگاه بانکوک به بخش شهرهای توریستی، شهر بانکوک ، رجوع کنید.
نحوه استقبال از مسافران در فرودگاه چگونه است؟
راهنمایان شرکت ما با تابلوی «هما» به استقبال مسافران می روند و پس از بررسی اسامی آنها در لیست ترانسفر، مسافران را به سمت اتوبوس ها هدایت می کنند. مسافرانی که پرواز داخلی دارند نیز پس از دریافت بلیت خود به سمت کانترهای مربوط به پروازهای داخلی راهنمایی می شوند.
تورلیدرهای هما نیز در هتل به استقبال مسافران می روند.
نحوه تماس در داخل تایلند چگونه است؟
کد تلفن کشور تایلند 0066 بوده و کد شهر بانکوک 02، پاتایا 038، پوکت 076 و کد موبایل 08 است. شماره تلفن های شهری در بانکوک 7 رقمی و در پاتایا و پوکت 6 رقمی و شماره های موبایل نیز 7 رقمی هستند.

کد موبایل در تایلند از 080 تا 089 متغیر است.

** در صورت بروز مشکل برای برقراری تماس، با تورلیدر هما در هتل محل اقامت خود تماس بگیرید.
بهترین محل برای صرف غذا در تایلند کجاست؟
از آنجایی که ذایقه بیشتر ایرانیان با غذاهای تایلندی (که عمدتا غذاهای دریایی را در برمیگیرند) سازگار نیست، توصیه می شود که مسافران ایرانی در طول مدت اقامت خود برای صرف غذا به رستوران های ایرانی مانند رستوران ایرانی پردیس در بانکوک و پاتایا و یا به فست فود های بی شمار مک دونالد، کی.اف.سی، برگر کینگ و ... که در بانکوک و دیگر شهرها وجود دارند، مراجعه کنند.

علاوه بر آن اگر مایل به استفاده از غذاهای بین المللی یا تایلندی بودید، می توانید به رستوران های بسیار خوبی که در بانکوک وجود دارند مراجعه کنید که اکثرا در مراکز خرید بزرگ مثل سیام پاراگون یا خیابانهای اصلی مانند سیلوم، راما 1، سوریونگ، ناراتیوات، سوخومویت و ... قرار دارند.
نحوه استفاده از گشت های اختیاری هما به چه صورت است؟
مسافران می توانند در آژانس ثبت نام کننده خود در ایران، گشت های مورد نظر خود را رزرو کنند یا زمانی که در تایلند هستند، با مراجعه به راهنماهای تور شرکت هما در هر هتل، گشت اختیاری را خریداری کرده و در روز مورد نظر خود از آن استفاده کنند.
شرایط و هزینه کنسل کردن گشت، در زمان خرید به اطلاع مسافر رسانده می شود و قابل تغییر نیست.
محل برگزاری نمایشگاه های بانکوک در کجا قرار دارد؟
نمایشگاه های بانکوک، معمولا در مکان های زیر برگزار می شوند:
IMPACT, BITEC, QSNCE
به غیر از QSNCE سایر این مکان ها در اطراف شهر بانکوک قرار دارند و از این رو هیچ یک از هتل ها در نزدیکی آنها واقع نشده اند.

برای آگاهی از برنامه و تاریخ برگزاری نمایشگاه ها به لینک موجود در وب سایت هما مراجعه کنید.
چگونه می توان از بروشور های هما استفاده کرد؟
هما بروشورهایی به زبان فارسی برای مسافران دارد که در ایران در اختیار همکاران قرار می دهد. اگر از ایران چنین راهنماهایی را در اختیار شما قرار ندادند، این بروشور ها را از تورلیدرهای هما در تایلند بخواهید.
همچنین نقشه های راهنمای بانکوک و پاتایا و پوکت به فارسی و انگلیسی تهیه شده و در تایلند در اختیار مسافران قرار می گیرد. در صورت عدم ارایه نقشه، آن را از تورلیدر خود بخواهید.
برای اخذ ویزای تایلند چه باید کرد؟
برای گرفتن ویزای تایلند می توان به سفارت این کشور در آدرس تهران، بهارستان، روبروی بیمارستان طرفه، کوچه استقلال، پلاک 4 مراجعه کرد اما توصیه می شود که برای به حداقل رساندن مشکلات صدور ویزا، این کار را به آژانس های مسافرتی محول کرد.

مدارک لازم جهت اخذ ویزا شامل اصل بلیت تایید شده، یک قطعه عکس رنگی، اصل گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ ورود به تایلند، فرم تکمیل شده ویزا و هزینه ویزا می شوند.

برای اطلاعات بیشتر به وب سایت سفارت تایلند مراجعه فرمایید: www.thaiembassy-tehran.org

اطلاعات اقامت

چه امکاناتی در اتاق بدون هزینه هستند؟
آب لوله کشی در تایلند آشامیدنی نیست و به همین دلیل روزانه دو شیشه آب در اتاق قرار می دهند که استفاده از آنها هزینه ای برای مسافر ندارد (معمولا روی شیشه یا بطری آب نوشته ای مبنی بر رایگان بودن آن قرار داده می شود) اما هزینه استفاده از مینی بار به عهده خود مسافر است.
معمولا در اتاق ها استفاده از چای و قهوه نیز رایگان است.
نحوه و طول مدت ترانسفر به سامویی چگونه است ؟
ترانسفر به جزیره سامویی، هوایی بوده و از طریق پروازهای مختلف داخلی ( معمولا بانکوک ایرویز یا گاهی تای ایر ) از فرودگاه بانکوک انجام می شود. مدت زمان پرواز هم حدود 1:10 ساعت است.
نحوه و طول مدت ترانسفر به پوکت چگونه است ؟
ترانسفر برای جزیره پوکت، هوایی بوده و از طریق پروازهای مختلف داخلی ( معمولا تای ایر، بانکوک ایرویز و اورینت تای یا گاهی ایراسیا ) از فرودگاه های بانکوک انجام می شود. مدت زمان پرواز هم حدود 1:10 ساعت است. پروازهای پوکت به جز تعداد اندکی از آنها، از فرودگاه اصلی بانکوک انجام می شوند.
بلیت این پروازها الکترونیک بوده و مسافران می توانند با در دست داشتن گذرنامه خود به کانتر مورد نظر مراجعه کنند. ( نیازی به ارایه پرینت اطلاعات پرواز نیست).
نحوه و طول مدت ترانسفر به پاتایا چگونه است ؟
ترانسفر به شهر ساحلی پاتایا به شکل زمینی و با ون یا اتوبوس ( بسته به تعداد مسافران ) انجام می شود که بین 4-3 ساعت به طول می انجامد. ترانسفر پاتایا معمولا پیش از ظهر انجام می شود و ساعت آن را روز قبل از ترانسفر، راهنما به اطلاع مسافران می رساند.
معمولا در مسیر پاتایا بازدید از کارخانه جواهرات نیز انجام می شود.
برای استفاده از صندوق شخصی در اتاق چه باید کرد؟
از آنجایی که در حال حاضر تمامی اتاق ها در همه هتل ها دارای صندوق شخصی هستند، مسافران می توانند لوازم قیمتی و مدارک خود را در آن قرار دهند و با خیال آسوده در شهر تردد کنند.
استفاده از این صندوق ها بسیار ساده و در همه هتل ها یکسان است به این صورت که ابتدا رمز انتخابی 4 رقمی را وارد کرده و دکمه # را می زنید و از آن پس تنها با وارد کردن همان رمز در صندوق را باز خواهید کرد. توجه داشته باشید که پس از 3 بار ورود نا موفق در صندوق دیگر باز نشده و باید به کارکنان هتل اطلاع دهید.
نحوه تحویل گرفتن و تحویل دادن اتاق در هتل چگونه است ؟
هنگام ورود به هتل فرمی با نام Guest Registration Card در اختیارمسافر قرار می گیرد که با پر کردن آن، می تواند اتاق را تحویل بگیرد.

برخی از هتل ها هنگام چک این، مبلغی ودیعه (معمولا 100 تا 200 دلار) بابت هزینه های احتمالی از مسافر گرفته و زمان چک اوت مسترد می کند. در صورتی که مسافر این مبلغ را همان زمان دریافت نکند، بعدا قادر به اعاده آن نخواهد بود.

زمانی که مدت اقامت مسافر در هتل به پایان می رسد، باید کلید اتاق را تحویل صندوق داده و تسویه کامل کند. البته تسویه در صورت استفاده از مینی بار، تماس تلفنی از اتاق هتل یا سایر خدمات انجام خواهد شد.

-- زمان تحویل گرفتن اتاق حدود ساعت 2 بعدازظهر و زمان تحویل دادن اتاق معمولا ساعت 12 ظهر است و برای استفاده از اتاق پس از این ساعت، مسافر موظف به پرداخت وجه اضافی خواهد بود.

-- به مسافران توصیه می شود در صورتی که هتل هزینه ای از آنها بابت خدمات دریافت می کند، حتما رسید پرداخت را از هتل بگیرند تا پس از بازگشت اگر مشکلی پیش آمد، رسید موجود باشد.
مهم ترین مراکز خرید بانکوک کدام است؟
بازار و فروشگاه های منطقه پتونم، فروشگاه ام.بی.کی، سیام پاراگون، سیام اسکوئر، ورلد ترید سنتر شاکل فروشگاه های سنترال ورلد و زن و ایستن، فروشگاه زنجیره ای رابینسون، سیام سنتر، فروشگاه زنجیره ای سنترال، فروشگاه لوتوس، بیگ سی و فروشگاه های خیابان سیلوم، سوریونگ و سوخومویت
مهم ترین مراکز خرید پاتایا کدام است؟
فروشگاه های رویال گاردن، مایک، لوتوس، اوت لت، بیگ سی، سنترال فستیوال و فروشگاه های خیابان دوم پاتایا

اطلاعات عمومی

مذهب اصلی در تایلند چیست ؟
مذهب اصلی مردم تایلند بودایی است و مسلمانان دومین گروه مذهبی بزرگ در تایلند هستند که عمدتا در چهار ایالت جنوبی کشور سکونت دارند.
موقعیت جغرافیایی تایلند چگونه است ؟
تایلند در جنوب شرق آسیا، شمال خلیج تایلند و شرق دریای آندامان واقع شده است. این کشور با مالزی در جنوب، با میانمار (برمه) در شمال غرب، با لائوس در شمال شرق و با کامبوج در جنوب شرق هم مرز است.
چند فرودگاه در بانکوک وجود دارد؟
شهر بانکوک دارای دو فرودگاه قدیمی و جدید است. فرودگاه قدیمی Don Muang که اکنون تنها برای برخی پروازهای داخلی و استفاده خانواده سلطنتی به کار می رود، یکی از قدیمی ترین فرودگاه های بین المللی در جهان است و در 20 کیلومتری شمال شهر بانکوک واقع شده است.
فرودگاه جدید Suvarnabhumi که در سال 2006 جایگزین فرودگاه قدیمی شده است، در جنوب شرقی بانکوک قرار دارد و تمامی پروازهای بین المللی از این فرودگاه انجام می شوند.
بهترین فصل برای سفر با تایلند چه زمانی است؟
با اینکه تمامی فصول برای سفر به تایلند مناسب است، اما بهترین زمان از نظر کم بودن گرما و رطوبت، بین ماههای نوامبر تا فوریه، یعنی در فصل سرما در این کشور است که میانگین دما به 20 درجه سانتیگراد می رسد.

 
 
 
تمامی حقوق این سایت متعلق به آژانس مسافرتی هما می باشد.  طراح: آریاوب
نقشه های تایلند bangkok chaam Huahin pattaya krabi phuket koh chang koh samui koh phangan